Krajina v interiéri 7x inak

… alebo ako si svoj domov zariadiť v tom správnom štýle a k tomu ešte štýlovo.

Hyperrealistická, či temer abstraktná, monochromatická alebo prekypujúca farbami, kompozične jednotná alebo dynamická, veľkorozmerná či komornejšia… krajina ako maliarsky žáner ponúka nespočetné možnosti a je stále vďačnou súčasťou mnohých príbytkov. V tomto článku sa na ňu zameriame trochu bližšie a ukážeme si, ako sa dá obľúbený námet zakomponovať do rozličných druhov interiérov.

Keďže štýlov, podľa ktorých si zariaďujeme svoje bývanie je množstvo a navyše sa často prelínajú, v tomto článku sa zameriame skôr na vybrané základné kategórie, s ktorými sa najčastejšie stretávame v našich končinách. Takže poďme na to:

 

1 JEDNODUCHO MINIMALISTICKY

Áno, v súčasnosti tak často spomínaný, že sa môže zdať, že tomuto štýlu už pomaly dochádza dych. Jednoduchosť však nemusí nudiť ani omrzieť.

Ak vám prekáža neporiadok či preplnenosť, preferujete svetlosť, vzdušnosť a čisté línie, tento štýl je vhodný práve pre Vás.

Z hľadiska umeleckých doplnkov sa sem hodia jednoducho a ladne pôsobiace kúsky, pri obrazoch v minimalizme vídame paradoxne často rozmernejšie prevedenie. Ak sa použije rám – tak najlepšie veľmi jednoduchý, iba podčiarkujúci charakter diela. Rozhodujúca je tiež správna inštalácia.

TIP:  uprednostnite kvalitu pred kvantitou – skúste sa inšpirovať v predajniach s umeleckými predmetmi či galériách.

 

2 TROCHU INAK – INDUSTRIÁLNE

V tejto kategórii vyznieva krajina nečakane, možno až kontrastne, no práve tu môže vniesť neobvyklú sviežosť a dynamiku. Čisté, funkčné, jednoduché a otvorené priestory vyžadujú istú mieru kontrastu – a to je miesto ako stvorené pre umenie.

Spojenie lesku a štruktúr štýlovo čistého prostredia, kde pri kove, tehle či betóne vynikajú jednoduché umelecké artefakty osviežujúce celkový dojem.

Tento druh interiérov unesie o niečo viac kompozične a výrazovo odvážne kúsky, ideálne sem zapadne nerušivá, no odvážnejšia farebnosť. Strohé línie môžu pokojne ozvláštniť surovejšia výrazná štruktúra.

TIP: zaujímavé je nechať vyznieť pôvodnú tvár stavby, doplnky v príbytkoch tohto štýlu môžu vzniknúť aj z nepotrebných stavebných či technických materiálov, no keď si sami na ich zhotovenie netrúfate, ideálne je dať si zhotoviť originálny kúsok namieru.

 

3 PROVINČNE V KAŽDOM KÚTE

Či už bývate v domčeku na dedine alebo v rušnom centre mesta, tento prístup k zariadeniu interiéru Vám môže pomôcť pretvoriť obydlie na hrejivý domov.

Teplé farby, dekorácie, dôraz na detail, jemnosť, textílie či vzory, nič nepokazí ani prítomnosť kvetín či prírodných prvkov. Pri tomto zariadení sa zamerajte s ešte väčším dôrazom na detaily.

Krok vedľa nespravíte ani keď zapojíte prvky juhofrancúzskeho tzv. provensalského štýlu, no v súčasnosti patrí k veľmi sympatickým trendom aj návrat k nášmu vidieku. Jeho zakomponovanie umožní mimoriadne vďačnú rovnováhu vkusu a úcty k tradíciám.

TIP: nebojte sa kombinovať nové so starým, možno sa pár zaujímavých drobností nájde aj kdesi na povale, zabudnutých v pivnici či na dne skrine.

 

4 NADČASOVÁ KLASIKA

Pre zmenu tu máme štýl interiéru, ktorého doménou je snaha ponechať si svoju tvár bez ohľadu na rýchlo sa meniace módne trendy či nálady svojich obyvateľov.

Určite nebude chybou otvoriť sa nadčasovej elegancii a jednoduchému pôvabu. Voľnosť priestoru, o ktorú sa tu usilujeme podmieňuje vytvorenie rovnováhy a harmónie.

Vyberať môžete zo širokej škály foriem, štruktúr a rukopisov v najrôznejších farebných kombináciách. Zamerajte sa na kompozičné vyváženie a pôvab detailov, ktorý sa naplno ukáže najmä pri bližšom a premyslenom pohľade.

TIP: ak chcete do svojho domova priniesť tú správnu dávku elegancie, harmónie a vkusu, rozhodne stavte na dobre premyslený výber, čo najviac vecí by malo pôsobiť neutrálne a uniesť aj prípadnú zmenu ostatných bytových doplnkov.

 

5 VŠADE DOBRE, V PRÍRODE NAJLEPŠIE

Určite v mnohých z nás sa skrývajú úprimní nadšenci krajinných scenérií aj spôsobu života spätého s prírodou.

Tento postup je priamou cestou, ako si zútulniť prostredie, ktoré je uzavreté, no kde trávime množstvo času. Vyznačuje sa prevahou prírodných materiálov a ak sa v takomto prostredí cítite najlepšie, pravdepodobne Vám bude vyhovovať práve tento typ interiérov.

Pokojne si zahaľte svoj domov do zemitých farieb, no netreba sa báť ani jasnejších kombinácii, na rozdiel od vidieckeho štýlu tu lepšie zahrajú surové, nepracované a neuhladené materiály.

TIP: ak chcete Váš domov ozvláštniť a zároveň si pripomenúť pekné chvíle, stačí nájsť miesto pre drobnosti, ktoré nás očarili na prechádzke po prírode .

 

6 KREATIVITA BEZ HRANÍC

Čo tak sa pokúsiť o vlastné – skutočne štýlové zariadenie, ktoré bude do bodky reprezentovať osobnosti svojich obyvateľov?

Nebojte sa experimentovať, skúšať. Môžeme pokojne využívať nečakané kombinácie farieb a materiálov, byť odvážny, inovatívny. Určite vymyslite niečo nečakané, s nápadom, vytvorte vlastný štýl, v ktorom sa nebudete báť popustiť uzdu svojej fantázii.

Hodiť by sa mohli aj základné koloristické a tvarové vizuálne východiská, ktoré ponúkajú rozličné variácie. Otvárajú možnosti vedúce k viac abstraktnému výsledku, založenému na základných výrazových prostriedkoch maľby, čo sa prejavuje na kompozícii, kontraste, farebnosti a voľnosti rukopisu.

TIP: kreativite sa medze nekladú, neriaďte sa tým, čo sa páči iným, tam, kde ste doma Vy. Obklopte sa vecami, ktoré vyhovujú Vám, môžete použiť to, čo je pre Vás skutočne charakteristické, napríklad niečo z Vašich koníčkov či pamiatok z ciest.

 

7 VEČNÉ RETRO

Pokiaľ je Vám blízka tradícia overená vekom, nie je nutné sa riadiť akýmkoľvek módnym štýlom. Všade naokolo je možné nájsť originálne inšpirácie.

Zamerajte sa cielene na vzory, zdobenosť, nebojte sa ornamentov a farebných kombinácií, štruktúr a textúr. Pri tomto type zariadenia je rovnako dôležité sa orientovať na detaily.

Ako vhodná a nerušivá sa používa väčšia, no stále pomerne popisná škála farieb na menšom formáte na dosiahnutie pokojnejšej atmosféry. Snažte sa zbytočne nevytvárať štýlové kontrasty, skôr vkusne dopĺňať tradičné artefakty, vytvoriť dokonalé súznenie starého v novom.

TIP: skvelým tipom na dobrodružnú výpravu za plnohodnotnými interierovými doplnkami môže byť aj bazár či blšie trhy.

 

Nech už je Váš vysnívaný štýl bývania akýkoľvek, investujte svoju námahu do hľadania originality a nadčasovosti, ktorá Vás upúta a túto pozornosť si zaslúžene udrží na dlhý čas.

 

Aký štýl by ste si vybrali Vy?

    Pridaj komentár