Tentokrát o farbách-nefarbách

V tomto článku sa pozrieme bližšie na symboliku farieb, ktoré často ako farby ani vnímané nie sú. Reč je o takzvaných achromatických farbách. Jedná sa o odtiene bez chromatickej sýtosti – bielu, čiernu a všetky lomené odtiene sivej. Sú to vlastne neutrálne odtiene, ktoré sa nachádzajú mimo chromatického spektra. To, že tieto odtiene ale vôbec nemusia byť nudné si ukážeme v nasledujúcich príkladoch.

 

BIELA

Vlastnosti a symbolika: 

Biela sa v rámci nášho kultúrneho kontextu obvykle spája s pozitívnymi vlastnosťami, s čistotou, nevinnosťou, dobrom a vierou. Jej podstata primárne nadväzuje na svetlo a reprezentuje dokonalosť. V tomto ohľade biela symbolizuje vysoké hodnoty a ideály. Často tiež predstavuje mier a pokoj. Vizuálna hodnota tejto farby je však tiež spájaná s chladom a sterilitou. Biela sa často využíva v technológiách a aj priestoroch, ktoré demonštrujú čistotu a priamočiarosť.

V interiéri: 

Všimli ste si niekedy, ako krásne sa k bielej hodia prírodné materiály? Biela nádherne podtrhuje rozličnú farebnú či materiálovú paletu, je tu ale veľmi podstatné či sa pohybujeme v odtieňoch teplej alebo studenej škály. Chladnejší valér pekne dopĺňajú kovové materiály, hladké a lesklé plochy. Naopak, teplejšie varianty sa lepšie kombinujú s mäkkými, hrejivými a viac štruktúrovanými materiálmi. V kombinácii s chromatickými farbami im dodáva svetlosť a intenzitu. Hoci sa biela nepokladá za najpraktickejšiu variantu v každom type obydlia, napriek tomu má svoju nezastupiteľnú úlohu a rozmanité možnosti využitia.

 

ČIERNA

Vlastnosti a symbolika: 

Čierna je obvykle vnímaná ako najtmavšia farba a symbolizuje noc, tmu či zlo a strach. Táto farba je spojená s mocou, eleganciou, ale tiež smrťou a tajomnom. Zvyčajne má však negatívnu konotáciu. Je to súčasne záhadná farba spojená so strachom a neznámom. Čierna však, pokiaľ ide o farebné asociácie, reprezentuje tiež silu, energiu a autoritu. Považuje sa aj za veľmi formálnu a elegantnú a je tiež farbou prestíže.

V interiéri: 

Čierna je v interiéri veľmi významným, no zložito kombinovateľným komponentom. To však závisí od funkcie interiéru, účelu jeho využitia a tiež kombinácií s materiálovými a tvarovými hodnotami interiéru. Použitie vhodného množstva je v tomto prípade úplne kľúčové. Použiť čiernu ako hlavnú farbu v bežnom interiéri určite nie je najvhodnejšie, ale ako doplnková farba je to často dobrý výber. Dokáže navodzovať pocity perspektívy a hĺbky, ale čierne pozadie môže súčasne znižovať čitateľnosť prvkov. Čierna tiež dobre kontrastuje s jasnými farbami. Aj pri tejto farbe preto mimoriadne vynikajú rozličné štruktúry a vzory. Je tiež vhodné zvážiť povrchové kvality a vlastnosti tejto farby – kým lesklé materiály dokážu navodiť určitú eleganciu, matné pohlcujú svetlo v miestnosti ešte viac a lepšie vyniknú na doplnkoch či v priestranných interiéroch.

 

SIVÁ

Vlastnosti a symbolika: 

Z hľadiska psychológie farieb je sivá farbou kompromisu, keďže lavíruje medzi dvoma veľkými kontrastmi – čiernou a bielou. Reprezentuje tak prioritne vlastnosti ako nerozhodnosť, pasivitu, neutrálnosť, nestrannosť. Šedá je obvykle vnímaná ako nepohyblivá, pevná a stabilná, vytvára pocit pokoja a vyrovnanosti. Táto farba je tlmená, tichá a rezervovaná, najčastejšie nestimulujúca. Je to neutrálna farba, ktorá sa všeobecne – aj keď trochu nezaslúžene – pokladá za nevýraznú. Niekedy je taktiež vnímaná ako odtieň spájaný s nerozhodnosťou či smútkom. Môže to však byť veľmi sofistikovaná farba. Ako v prípade bielej aj čiernej aj tu poznáme množstvo odtieňov v teplejších – napríklad mierne hnedých variantách a tiež studenú modrastú paletu.

V interiéri: 

Všeobecne sa sivé odtiene dobre vynímajú v interiéroch, ktoré majú konzervatívny alebo pracovný charakter, kde sú kľúčové formality a profesionalita. Ale táto farba môže byť rovnako užitočná snáď vo všetkých typoch priestorov. Pekne dopĺňa pestré farby, no zároveň bezproblémovo navodzuje moderný ráz interiéru. Dôležité je ale pamätať si, že sivá paleta obvykle potláča vizuálne pôsobenie tvarov a farieb. Svojimi vlastnosťami obvykle vytvára špecificky jemné nuansy a kontrasty kombinácií, ktoré pri vhodnom výbere tých správnych odtieňov pôsobia rovnako vkusne ako i inšpiratívne.

 

ACHROMATICKÉ KOMBINÁCIE

Na prvý dojem by sa mohlo zdať, že kombinovanie neutrálnych farieb mnoho možností neprinesie, no široký valér týchto odtieňov v skutočnosti ponúka nemálo inšpiratívnych variácií. Kombinácie vyskladané z týchto troch farieb-nefarieb dokážu pôsobiť vkusne a elegantne, no môžu byť zároveň trochu tvrdé. Nezaškodí preto, doplniť ich pomocou rozličných vzorov, štruktúr či materiálov a dodať im i tak trochu hravosti a nenútenosti. Nie je to kombinácia, ktorú bežne vídame v prírode, no aj preto ju dokážu vhodne vyvážiť doplnky prírodného pôvodu. Spojenie takýchto odtieňov však spravidla navodzuje pocit určitej elegancie a pri troche snahy tiež množstvo kreatívnych momentov.

 

Dúfam, že Vás článok potešil, prípadne priniesol aj trocha inšpirácie.

 

ZDROJE: 

súkromný archív

http://www.color-wheel-pro.com/color-meaning.html

https://www.smashingmagazine.com/2010/01/color-theory-for-designers-part-1-the-meaning-of-color/

Chromatic and Achromatic Colors

Bartko: Farba a jej použitie. 2004.