Lexikón farieb v interiéri

Každý farebný odtieň má svoj význam, svoju váhu, ale i špecifickú symboliku, preto je potrebné starostlivo zvážiť akými farbami sa chceme obklopovať. Jednotlivé odtiene ovlyvňujú totiž nielen naše pocity, ale aj naše reakcie a spôsob myslenia.

Je známe, že inak sa s farbami pracuje v oblasti obchodu, inak sú používané v rozličných typoch interiérov, inak sa tiež chápu v rámci odlišných kultúr. Akých zásad sa držať aby plnili účel a čoho sa radšej vyvarovať? Blizšie sa na to pozrieme v nasledujucom článku.

 

ČERVENÁ

Vlastnosti a symbolika:  Červená má najdlhšiu vlnovú dĺžkou. Odtiene tejto farby sú všeobecne pokladané za najteplejšie, no aj v tomto prípade poznáme studené varianty. Táto farba obvykle evokuje silu, vášeň a energiu, ale tiež napätie a agresiu. Súvisí so zvyšovaním tepovej frekvencie a  podnecuje aktivitu. Dokáže tiež prispieť k zvyšovaniu hladiny adrenalínu a znižuje tak pocit únavy.

V interiéri: pokiaľ chcete upútať pozornosť, červená je vhodnou voľbou. Táto farba totiž dokáže dodať interiéru želanú dynamiku. Na menších predmetoch pôsobí zaujímavo a pútavo, no na veľkých plochách môže vyvolať u ľudí nepokoj, či podráždenie. Obvykle sa používa najmä v priestoroch, v ktorých prebiehajú spoločenké aktivity, menej na miestach určených na oddych. Čo je však pri používaní tejto farby nevyhnutné zvážiť- je množstvo a kontrast s inými farebnými odtieňmi. Ak už použijete aj väčšie plochy červenej, vhodne ju doplní šedá, či béžová, alebo lomené odtiene v podobnej farebnej škále.

 

RUŽOVÁ

Vlastnosti a symbolika: ružová predstavuje pokoj, pohodu, bezpečie, teplo, lásku ale i sexualitu. Na druhej strane navodzuje aj pocit zraniteľnosti a slabosti . Napriek tomu je ružová zároveň psychologicky silná farba. Jej účinky sú však prevažne pozitívne, upokojujúce a je vnímaná ako neohrozujúca farba. Je tiež spojená s nádejou, optimizmom a láskavosťou. Ružová je tiež obvykle spojená s detstvom a nevinnosťou.

V interiéri: Už dávno neplatí že s týmto odtieňom sa stretávame iba v detských izbách. Pri ružovej farbe je zásadné ako si poradíme s jej doplnením a to nie len farebným. Pokiaľ ide o farby, vhodné je kombinovať ju s odtieňmi, ktoré si nevyžadujú takú pozornosť. Tiež je dôležité sa zamerať na tvarový a materiálovú súlad. Zaujímavý kontrast s touto farbou v interiéri vytvárajú hranaté tvary a prírodné materiály. Pozor však treba dávať na to, že hoci je tento odtieň fyzicky upokojujúci, príliš veľa ružovej však na našu psychiku paradoxne pôsobí vyčerpávajúco.

 

ORANŽOVÁ 

Vlastnosti a symbolika: Oranžová je typicky teplá farba, obvykle spájaná so slnkom a obdobím jesene. Najčastejšie je vnímaná ako symbol energie, šťastia, radosti, ale reprezentuje tiež kreativitu. Často navoduje dojem tepla, bezpečia no i zmyselnosti, vášne a zábavy. Na druhej strane tiež môže vyvolávať pocity ľahostajnosti a nezrelosti. Pokiaľ sa človek rád obklopuje väčším množstvom tejto farby, naznačuje to tiež určitú ľahkomyseľnosť a neochotu zaoberať sa vážnymi témami.

V interiéri: vo všeobecnosti platí, že výrazné žiarivé odtiene najčastejšie kombinujeme s viac neutrálnymi tónmi. No výrazne tmavým odtieňom či čiernej na väčších lochách je predsa lepšie sa vyhnúť. Žiarivo oranžovú lepšie dopĺňajú odtiene šedej, ktoré ju dokážu do určitej miery uzemniť, prípadne jej svedčí jej doplnková (komplementárna) farba modrá. V tomto prípade sa však jedná o silný kontrast, takže ak sa chceme vyhnúť rušivému dojmu, lepšie je použiť ho iba v jemných akcentoch.

 

ŽLTÁ 

Vlastnosti a symbolika: Vlnová dĺžka žltej farby je pomerne dlhá a pre naše oko mimoriadne stimulujúca. Patrí k psychologicky najsilnejším farbám. Žltá farba je obvykle vnímaná ako pozitívna, navodzuje pocit radosti, bezpečia a tepla, obvykle zlepšuje náladu. No má aj druhú stránku, v prírode má často za úlohu upozorniť, poprípade odstrašiť. Vo všeobecnosti však reprezentuje pozitívne vlastnosti ako: optimizmus, sebavedomie, sebaúctu, emocionálnu silu, priateľskosť, či kreativitu. K menej pozitívnym vlastnostiam tu radíme iracionalitu, strach, emocionálnu nevyrovnanosť až depresiu a úzkosť.

V interiéri: táto farba sa obvykle používa v priestoroch, kde sa pohybujú deti, no zaujímavé je, že sa často používa aj ako farba reprezentujúca svet technológií. I tu je potrebné zvážiť jej množstvo a intenzitu, každá varianta tohto odtieňa má totiž svoje špcifiká. Napríklad jemnejšie pastelové odtiene dokážu priestor presvetliť a pôsobia viac upokojujúco ako výraznejšie odtiene. Tie síce reprezentujú optimiznus, no na veľkej ploche môžu pôsobiť aj vyčerpávajúco. Opäť však záleží od podmienok a kontextu. Ak sa táto farba zvolí správne, dokáže zmierňovať depresiu, dodávať energiu a vyvolať dobrú náladu. Často však tento efekt dokážu navodiť aj menšie doplnky.

 

ZELENÁ 

Vlastnosti a symbolika: Je prirodzené, že táto farba súvisí predovšetkým s prírodou, najmä obdobím jari. Je chápaná ako symbol nového života, zrodenia a ekológie. Kedže pozostáva z kombinácie modrej so žltou reprezentuje ako aktivitu, tak aj stabilitu. Je akýmsi symbolom harmónie a vyváženosti. Na druhej strane sa však paradoxne spája s financiami, ambíciami a bohatstvom. Obvykle však na ľudskú myseľ pôsobí upokojujúco, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, prináša odpočinok a regeneráciu síl. Ako pri všekých farbách aj tu veľmi záleží od konkrétneho odtieňa v určitom prostredí.

V interiéri: výrazne pozitívne účinky zelenej sa prirodzene využívajú aj pri zariaďovaní interiéru. Je známe, že táto farba má upokojujúci účinok na ľudské oko a navodzuje dojem spojenia s prírodou. Tento účinok je často vídať nielen v domácnostiach, ale prirodzene aj v pracovnom prostredí, či v školách. Obvykle je vhodné túto farbu dolaďovať s prírodnými odtieňmi hnedej, béžovej, ale aj s bielou. Pekne sa dopĺňa tiež so zlatou. Naopak, ak chceme vytvoriť aj určitý kontrast, je vhodné siahnuť po červených doplnkoch. Ako aj pri ladení iných farieb, aj tu platí, že studenšie odtiene sa krásne dopĺňajú so studenšími tónmi červenej. Naopak k teplým zeleným farbách prirodzene ladí paleta teplejších odtieňov.

 

MODRÁ

Vlastnosti a symbolika: Modrá je taktiež odtieň, s ktorým sa v prírode bežne stretávame. Táto farba neba dokáže byť nepochybne upokojujúca aj oslobodzujúca. Predstavuje slobodu, pokoj, spoľahlivosť i stabilitu. Je farbou pokoja, voľnosti, ale vyjadruje aj citlivosť a jemnosť. Je taktiež symbolom inteligencie a duchovných hodnôt, vernosti, viery a tradície. Väčšina odtieňov pôsobí chladne a navoduje pocit pokoja a ticha. K pozitívnym účinkom na ľudské telo patrí i znižovanie krvného tlaku, pulzu, intenzity dýchania a vnímania bolesti.

V interiéri: Odtiene modrej sa v interiéri využívajú aj preto, že dokážu navodiť pocit bezpečia. Okrem toho, táto farba patrí u oboch pohlaví k najobľúbenejším. Kombinovať ju nie je také náročné ako pri výrazných teplých odtieňoch, no aj tu sa treba držať niekoľkých osvedčených zásad. Väčšinu modrých odtieňov ideálne dopĺňa svetlá jemná paleta, zložená z béžových, krémových a šedých odtieňov. Príjemne ju podčiarkujú aj tmavšie odtieňe tmavohnedej. Vo všeobecnosti platí, že svetlé odtiene modrej vytvárajú v interiéri pocit priestoru, tmavšie zase umocňujú dojem hĺbky, majestátnosti a pekne dotvárajú veľkorysejší priestor.

 

FIALOVÁ

Vlastnosti a symbolika: Fialová vzniká zmiešaním modrej a červenej, no netreba zabúdať že tiež bielej farby. Vďaka tejto kombinácii je považovaná za posvätnú, magickú a drahocennú. Fialová je symbolom duchovnosti, luxusu, rozporuplnou farbou jemnosti aj sily. V prírode sa vyskytuje vzácnejšie, najmä na väčších plochách ju nevídať až tak často. Jej účinky môže byť upokojujúce- v prípade že dominantnou zložkou konkrétneho odtieňa je modrá, ale aj podnecujúce, pokiaľ prevláda zase červená. Je to farba  túžby, ilúzie, luxusu, kreativity i mystiky, ale je tiež pokladaná za melancholickú, vážnu a konzervatívnu.

V interiéri: Použitie fialovej v interiérovom dizajne má nepochybne svoje miesto. Poukazuje na eleganciu, navodzuje luxusný efekt a pocit sofistikovanosti. Kombinovanie fialovej však patrí k náročnejším úlohám. V tomto prípade je namieste dobre zvážiť množstvo tejto farby. U mnohých ľudí totiž navodzuje rozporuplné pocity. Hoci je táto farba dôstojná a majestátna, v nevhodnej kombinácii pôsobí tiež strnulo a nadradene a na väčších plochách aj stiesňujúco. Pri menších doplnkoch naopak prináša zároveň dojem pokoja i elegancie.

 

 

ZDROJE: 

Súkromný archív

http://www.colour-affects.co.uk/psychological-properties-of-colours

https://www.pexels.com/

https://pixabay.com/sk/

https://unsplash.com/